České akcie: Dividendy 2013 (aktualizováno -5-)

article-image

V tomto článku budu postupně aktualizovat informace o dividendách českých akcií pro rok 2013. Většina českých společností již vykázala své celoroční hospodářský výsledky za uplynulý rok 2012 a některé z nich také odtajnily předpokládanou výši dividend. Tu ovšem bude muset ještě schválit valná hromada.


Tabulka s daty v sekci české akcie

zde. (aktualizováno)

ČEZ

Rok 2012 nebyl pro českou dividendovou stálici nijak lehký, když negativní vývoj v Albánii ovlivnil hospodaření společnosti. Ta zaznamenala pokles celoročního čistého zisku o 1,5% na 40,2 miliard korun také vlivem poklesu cen elektřiny a výroby elektráren v ČR. Do dalšího roku ČEZ počítá s dalším poklesem zisku až k 37 mld. Kč, za čímž společnost vidí například i národní regulatorní podmínky v jihovýchodní Evropě – viz nedávné protesty v Bulharsku. Na navrhovanou dividendu si budeme ovšem muset ještě počkat – loni ji ČEZ oznámil až 3. dubna. Finanční ředitel Martin Novák v rozhovoru pro Patrii uvedl, že společnost se v blízké budoucnosti bude držet dividendové politiky výplatního poměru v rozmezí 50-60%. Podle Patrie by tak měla společnost být schopna letos vyplatit opět dividendu ve výši 45 Kč na akcii (dividendový výnos cca 6,6% při ceně na začátku roku 2013). Ovšem vzhledem k plánovanému poklesu čistého zisku pro příští rok by za finanční rok 2013 mohla dividenda poklesnout na 40 Kč. Více viz video zde.

Doplněno: 22. dubna 2013 ČEZ v tiskové zprávě oznámil, že dividenda za rok 2012 nakonec klesne na 40 Kč za akcii (dividendový výnos cca 5,8% při ceně na začátku roku 2013). Výplatní poměr činí 53,6%, tedy stále v souladu s dividendovou politikou společnosti. Celý proces výplaty musí ještě posvětit valná hromada, jež byla vloni naplánována spolu s ex-dividend date na konec června. Pro tento rok nejsou přesné termíny ještě známy.

Doplněno 2: Valná hromada bude schvalovat dividendu 19. června, zatímco ex-dividend date pro Pražskou burzu byl stanoven na 21. června (26. června pro RM-Systém). K výplatě dividendy dojde 1. srpna 2013.

Telefonica ČR

Rostoucí konkurence na mobilním trhu a pokles terminačních poplatků měly, jako již každoročně, negativní vliv na hospodaření operátora, jenž vykázal v roce 2012 meziroční pokles klíčového ukazatele OIBDA (upravený provozní zisk před odpisy a amortizací) o 8,5% na 20 919 mil. Kč. Představenstvo společnosti navrhlo vyplatit za finanční rok 2012 dividendu v celkové výši 30 Kč. Ta se skládá z klasické dividendy ve výši 20 Kč a snížení emisního ážia (kapitálu) ve výši 10 Kč. Dividenda tak klesla oproti loňským 40 Kč na akcii a jako již minulý rok, část bude vyplacena formou snížení kapitálu (viz loňský článek zde). Při nákupu na začátku roku 2013 by se dividendový výnos rovnal cca 9%. Rozhodný den a výplatní den najdete v postupně aktualizované tabulce v sekci „České akcie„. Náplastí za sníženou dividendou tak alespoň je pokračující odkup akcií společnosti až do výše dalších 2%.

Philip Morris ČR

Česká dceřiná společnost tabákového giganta Philip Morris International  (PMI) vykázala za rok 2012 nárůst tržeb (bez spotřební daně a DPH) o 5,6 % na 12,96 mld. Kč. Čistý konsolidovaný zisk klesl o 3,9 % na 2,44 mld. Kč. Pokles zisku byl zapříčiněn převážně nižším odbytem cigaret v Česku a na Slovensku, který souvisel s přechodem spotřebitelů na cigarety v levnějším cenovém segmentu a také na jemně řezaný tabák. Cigaretový trh v ČR a na Slovensku ovšem také poklesl celkově. Tržby z exportu cigaretových výrobků do společností skupiny PMI rostly o 18,8 % na 5,5 mld., ovšem tento nízké marže v tomto segmentu příliš nepomohli vylepšit ziskovost společnosti. Představenstvo navrhlo za rok 2012 vyplatit dividendu 900 Kč na akcii, tedy o 20 Kč méně než loni. Při porovnání k ceně akcie na začátku roku 2013 se dividendový výnos rovná 8,4%. Rozhodný den byl stanoven na 19. dubna, zatímco valná hromada se bude konat o týden později 26. dubna.

Pegas Nonwovens

Stabilní podnikání znojemské společnosti vyústilo v 13,2% celoroční nárůst tržeb na 187,7 milionů eur, zatímco provozní ukazatel EBITDA rostl o 5,7 % na 38,1 milionů eur. Růst ukazatele EBITDA se udržel v pásmu 5-15 %, který společnost předvídala na začátku roku 2012. U spodní hranice se nalezl hlavně z důvodu nižší než plánované výroby a také slovy společnosti „nepříznivého dopad z titulu zpoždění v mechanismu přenesení cen polymerů“. Společnost využila v roce 2012 celou výrobní kapacitu a výroba pro rok 2013 je již díky kontraktům prakticky vyprodána. Pro společnost je nyní klíčové uvedení do provozu výrobní linky v Egyptě ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Pegas také avizoval spuštění druhé linky v Egyptě do roku 2016 a zvažuje otevření nových i v Česku a Znojmě. František Řezáč, generální ředitel Pegasu, uvedl, že výše navržené dividendy bude zveřejněna v létě. Podle stabilní historie navyšování dividendy se dá očekávat, že společnost oznámí roční dividendu ve výši 1,1 EUR na akcii.

Komerční banka

Komerční banka hospodařila za rok 2012 s čistým ziskem (připadajícím akcionářům) 13,953 mld. Kč, což je nárůst o 47% oproti předchozímu období, které bylo ovšem negativně ovlivněno odpisem řeckých dluhopisů. Představenstvo navrhlo valné hromadě dividendu ve výši 230 Kč na akcii odpovídající dividendovému výnosu kolem 5,6% při ceně akcie na začátku roku 2013. Výplatní poměr ve výši 62,7% spadá do rozmezí 60-70%, který udává dividendová politika společnosti.

Fortuna

Sázková kancelář Fortuna oznámila 7. března nárůst provozního zisku EBITDA o 10,6% na 22,1 mil. EUR. Čistý celoroční zisk ovšem klesl o 7,5% na 12,3 mil. EUR zatížen zvýšenou daní pro loterijní a sázkové společnosti v ČR. Michal Vepřek, CFO Fortuny, sdělil v rozhovoru pro Patrii, že změna zdanění se negativně podílela na čistém zisku ve výši 2,2 mil. EUR. Právě čistý zisk je důležitý pro dividendové investory, jelikož společnost následuje dividendovou politiku vyplácení 70-100% čistého zisku akcionářům ve formě dividendy. Za rok 2012 představenstvo navrhne výplatu 100% čistého zisku a zváží i výplatu nerozděleného zisku z předchozích let. Podle Patrie by se tak dividenda mohla pohybovat kolem 0,236 EUR na akcii plus něco navrch z minulých let. Osobně si myslím, že za navýšením výplatního poměru Fortuny je snaha vyplatit dividendu vyšší než minulý rok (0,230 EUR). Podrobností o navržené dividendě se akcionáři dočkají v první polovině dubna spolu s pozvánkou na valnou hromadu.

Doplněno: Představenstvo Fortuny překvapilo nejednoho investora, když 11. dubna rozhodlo, že navrhne vyplatit dividendu ve výši 0,67 EUR. Prvních 0,23 EUR se vyplatí z čistého zisku za rok 2012, zatímco 0,1 EUR půjde z nerozděleného zisku z předchozích let a 0,34 EUR se rozdělí z emisního ážia. Celkově se částka tedy bude pohybovat kolem 17 Kč a při současné ceně kolem 105 Kč to představuje dividendový výnos kolem 16,4% (při ceně na začátku roku až cca 20%). Mimořádná dividenda ve výši 0,34 EUR vyplacená z emisního ážia se bude danit jinak nežli klasická dividenda. O podrobnostech nás bude Fortuna ještě informovat. Valná hromada je naplánovaná na 28. května, zatímco ex-dividend date na Pražské burze se uskuteční 6. června (rozhodný den 11. června). O výplatním dnu se ještě rozhodne podle toho, jak Fortuna zvládne zajistit financování dividendy. Jestliže vše půjde hladce, výplatní den bude 26. června, alternativně 30. července.

NWR

Těžař NWR vykázal za 4. čtvrtletí roku 2012 ztrátu ve výši 48,6 milionů EUR, což ho vedlo k rozhodnutí nevyplatit konečnou dividendu za uběhlý fiskální rok. Celkově za celý rok totiž skončil ve ztrátě blízko 1,36 mil. EUR. Vysoká nabídka uhlí vedla k poklesu cen této komodity a také neprodaným zásobám na skladě NWR, jejich část se těžař rozhodl negativně přecenit, což se promítlo ve výsledcích společnosti. Investoři tak za rok 2012 dostali pouze dividendu ve výši 0,06 EUR na akcii za první pololetí.

Erste Bank

Erste se vrátila do zisku v celkové celoroční výši 483,5 mil. EUR. Po roční pauze tak společnost opět vyplatí dividendu, tentokrát ve výši 0,4 EUR na akcii, což je při kurzu na začátku roku kolem 25 KČ/EUR ekvivalentem 10 Kč. Při ceně akcie na začátku roku blízko 630 Kč se dividendový výnos rovná cca 1,6%. Tedy výnos spíše symbolický v porovnání s růstem akcií o zhruba 69% během roku 2012.

Vienna Insurance Group (doplněno)

Na konci ledna skupina VIG vypustila do světa předběžné výsledky za rok 2012. Zisk před zdaněním rostl o 5% na 585 mil. EUR, ovšem z hlediska dividendy si investoři musí počkat na oficiální celoroční výsledky s finální hodnotou čistého zisku. Dividendová politika VIG totiž počítá s výplatou alespoň 30% čistého zisku akcionářům. Již 3 roky po sobě pojišťovací skupina navýšila dividendu o 0,1 EUR a konsensus trhu počítá, že nejinak tomu bude i letos a konečná dividenda se navýší na 1,2 EUR za akcii. Doplňující info: Podle oficiálních výsledků zisk nakonec rostl o trochu výše na 587 mil. EUR a představenstvo potvrdilo plán navýšit dividendu na 1,2 EUR za akcii. Valná hromada se bude konat 3. května 2013. Ex-dividend date a výplatní den připadají na pondělí 13. května 2013.

Komentáře
 1. LordBexr

  3 / 16 / 2013 11.11

  ČEZ – osobně bych zůstal opatrný. Ani ne tak z obavy o špatné hospodaření společnosti, jako spíše z důvodů politických. Uvidíme co si ještě politik v Bruselu vymyslí a jaký to bude mít na energetické tituly vliv.

  Telefonica – od té prozatím ruce pryč. Myslím si, že bude zralá na nákup, až se situace na trhu mobilních operátorů poněkud ustálí. Uvidíme, jaký vliv bude mít nová konkurence. Osobně čekám další pokles akcie a nakupoval bych až za 200-250 za kus.

  KB – ideální čas pro nákup je již sice pryč, ale pro dlouhodobou investici bych to viděl positivně.

  Fortuna – do značné míry platí to samé co u čezu. Byl bych opatrný, uvidíme co si ještě politici vymyslí a jaký to bude mít dopad na trh s hazardem.

  NWR – atraktivní ze střednědobého hlediska. Opatrně nakupovat a vyčkat na hospodářský růst. Cena uhlí již začala pozvolna růst.

  Erste – totéž co u KB.

  VIG – tato investice mi příjde nejkonzeravtivnější ze všech a pro dlouhodobého investora úplně ideální.

  V článku chybí ještě Pegas – zde si myslím ten ideální čas na investici minul a tak bych s nákupem spíš ještě vyčkal na nějaké období výklesu. Stabilně rostoucí dividenda je fajn a cca. 5ti procentní výnos není k zahození.

  Reply

 2. BeAr

  3 / 30 / 2013 19.23

  Dobrý den, děkuji za podnětné názory. Doplnil jsem Pegas i Philip Morris ČR, tudíž list českých dividenových akcií z indexu PX je kompletní. Průběžně jej ještě budu aktualizovat o nové data ohledně dividend, ex-dividend dates a výplatních dnů.

  Reply

 3. Žirafa

  7 / 24 / 2013 23.00

  Prosím šlo by doplnit souhrnou tabulku dividend yield jen tak orientačně procentuální podíl dividendy na akcii.

  Reply

 4. BeAr

  7 / 25 / 2013 0.02

  Dobrý den, díky za upozornění.

  V brzké době zaktualizuji grafy zobrazující vývoj dividendy a dividendového výnosu v individuálních profilech společností.

  Reply

  • Žirafa

   7 / 25 / 2013 13.00

   Já právě myslel v tabulce Dividendy pro rok 2013.

   Reply

Přezdívka:

E-mail:

www adresa (nepovinné):

Tvůj komentář:

Přidej komentář